Çocukların İlgisini Çeken AIBO

Güncel dünya şartlarında yapay zeka, hayatın hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. Bunlara ilerleyen süreçlerde evcil hayvanlarımız da dahil olacak. Bunun ilk örneğini, Sony şirketinin tasarladığı ve gösterime sunduğu Aibo ile görebiliriz. Yapılan bu robotik çalışma, gelecekte hayvanların yerine robotların mı olacağı sorusunu akıllara getirdi. Tamamen insanların ruh hallerini anlayabilen ve bu duruma göre tepkilerini veren bir ürün ortaya çıkardıklarını şirket yetkilileri açıkladı. Halihazırda satışta olan bu robotlar henüz geliştirme aşamasında sayılabilecek şekilde devam etmektedir. Böyle bir çalışmanın ilk olarak 1999 yılının ortalarında açıklanıp gelişimi sonrasında, şu an görebilmekteyiz ki robot köpekler, insanların istekleri doğrultusunda tepki vererek onların dilediği komut sistemlerini yerine getirebilmektedir. Fiyat olarak 2900 $ olan bu köpek, Türkiye içerisinde aktif olarak site üzerinden sipariş talebi ile birlikte kullanıcılara satılmaktadır.

Aibo isimli köpeğe sahip olan kişiler, kod üzerinden komut ile yönlendirme yapabildikleri için etrafa zarar vermeyeceği bilincindedir. Bu sayede ebeveynler, ufak yaştaki çocukları için tam olarak uygun bir ortam sağlamış olurlar. Hem küçük yaşta hayvan sevgisi edinmelerine yardımcı olur hem de adım adım büyümelerine eşlik eden bir arkadaş olup çocukların gelişimine direkt olarak katkı sağlar. Normal köpeklerin tuvalet ihtiyacı, tüy dökme, temizlik ve dışarı çıkıp gezinme gibi özelliklerinin herhangi birisi bulunmadan tasarlanmış yapay bir evcil hayvan, insanlara bu anlamda kolaylık sağlayabilir. Bana kalırsa, bu tarz bir çalışma yerine gerçek hayvanın samimiyetini anlamalı ve onu hissetmeli fakat Sony, Aibo için insanların verdikleri olumlu geri dönüşlerin olduğunu açıkladı. Henüz yeterince gündeme gelmese bile, geleceğin bizlere olumlu gelişmeleri arasındaki şeylere örnek vermek gerekirse, buna en güzel örnek Aibo’dur.

Sahip olduğu pil kapasitesi yaklaşık olarak 2 saat olarak belirlenmiştir. Ek olarak, tamamen dolması için ise 3 saat şarj olması gereklidir. Bu gibi robotun özelliklerine erişebilmek isterseniz, yararlandığım kaynakları belirttiğim kısımdan bulabilirsiniz. Hiroaki Kitano tarafından yapay zeka kullanılarak sunulan bu ürün, gelecek 10 yıl içerisinde dünyanın her yerinde gözlemleyeceğinizin öngörüsüne sahip. Gerek yaptığı işlevsel ve yardımcı fonksiyonlar gerek kendine özel tasarlanmış kodların bulunması, onu eşsiz bir dost haline getiriyor. Küçük çocukların ilgisini fazlasıyla çeken bir tasarıma sahip olan bu robot, hitap ettiği kitle olgun insanlara oranla çocuklar olarak belirlenmiştir. Alım gücünün yeterli olduğu yerlerde Aibo, genç yaşta olan insanlara hitap ederek onların gözlerini kendi tarafına çekmektedir. Bu sayede satış oranlarını arttırıp kâr marjını üst seviyelere taşımaktadırlar.

İçerisinde robotik olan neredeyse her şeyin popüler olduğu bir yüzyılda, bu şekilde tasarlanmış bir robot ile işin içerisine girmek, potansiyel oluşan müşteri kitlesini arttırma konusunda yardımcı olacaktır. 2021 yılının başlarına doğru, insanlardan geliştirilmiş farklı bir versiyon robot beklentisi artmıştır. Aibo için beklenen talep artışı, yapılan her ekstra özellik ile birlikte gündeme gelme şansına erişir. Bu sayede tekrardan piyasa içerisinde etkin bir şekilde yol kat ederek, hedefleyeceği noktalara gelme şansını yakalar. Robot köpek için öneri verecek olursam, komutların algılanması dışında öğretilen dansları yapması ve kendine özel şarkılar söyleyerek, ufak çocukların üzerinde sahip olduğu yetkiyi yükseltebilir. Sony, bu projesi ile birlikte yeni yapılacak olan robot ürünlere, yol haritası niteliğinde bilgiler bırakarak, gelişim seviyesini üst konumlara çekebilir. Aibo gibi gelişmeler dünya çapında itibar görmüş ve gelişime açık olarak devam eden çalışmalardır.

Mutfak içerisinde size yardımcı olan robot, direksiyona temas etmeden kendi kendine gidebilen araç, deniz içerisinde herhangi bir şekilde denize zarar vermeden hareket eden robotlar, hava durumu hakkında bilgi veren ayna gibi birçok gelişme gelecekte hemen hemen hayatımızın her evresinde olacak. Aibo ise hayvanların gelecek durumlarını tanımlayan bir çalışma olarak hafızalarımıza 1999 yılında kazındı. Günden güne gelişmeleri takip eden birisi olarak bu işin burada bitmeyeceğini, ileri dönemlerde daha fazla çalışmanın olacağı bariz bir şekilde gözlenebilir. Bunun için herhangi bir ek çalışmaya gerek yoktur. Köpek modeli ile başlayan çalışma, sonrasında birtakım yeni hayvan modelleri üzerinde denemeler ile insanlara sunulabilir. Üst tarafta da belirttiğim şekilde Aibo sadece bir deneme idi ve başarıya ulaştı. Farklı sektörlerde yapay zeka ile birlikte gelişen birçok şey mevcut. Bu konulardan haberdar kalabilmek isterseniz, yazılarımı okumanızı tavsiye ederim.

Aibo için son gelişmelerden bahsedecek olursam, robocup gibi etkinliklerde boy gösterip kendisinin sahip olduğu yetenekleri insanlara gösterdi. Bu sayede, neler yapabildiğini insanlar görüp talep oluşturdu ve kâr seviyesini üst seviyelere taşıdı. 1999 yılından 2008 yılına kadar bu şekilde süreç devam etti. Daha sonrasında yazılım geliştiriciler, 2020 yılının 1.ayında kendisini 5.jenerasyon haline getirip gelişim seviyesine büyük katkı sağladı. Böylece hala gelişime açık olduğunu ve tasarımcıların Aibo üzerine çalıştıklarını ispat etmiş oldu.

References:

https://direct.sony.com/aibo/

­- https://en.wikipedia.org/wiki/AIBO

https://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201711/17-105E/

­- https://www.cnnturk.com/teknoloji/robot-evcil-hayvanlar-yapay-zeka-teknolojisi-ile-donatilacak

–  http://globalaihub.com/examples-of-artificial-intelligence-in-life/

http://globalaihub.com/what-is-the-squidbot/

Leave a Reply