Doğal Dil İşleme Nedir?

Yapay zeka denildiği zaman, aklımıza belirli şeyler gelmektedir. Bunların içerisinde doğal dil işleme, pekiştirmeli öğrenme, derin öğrenme, makine öğrenmesi ve bilgisayarlı görü bulunmaktadır. Bu yazılımların arka planında büyük bir matematik ve istatistik bilgisi bulunmaktadır. Doğal dil işleme konusu ise, birçok dil üzerinde operasyon yaparak diller arasında olan farklılıkların azaltılması ve ortak paydada buluşmasını hedefler. Bu sayede, yaşadığımız dönemde yaklaşık son 2 yıldır bu alanda çalışmalar büyük bir hız kazanmıştır. Aslında sohbet robotu olarak adlandırdığımız chatbotlar, bu alandaki çalışmaların ne derece yol kat ettiğinin kanıtıdır. İnsanların kafasında oluşan soru işaretlerinin bir kısmını bu yazımda anlatarak, yardımcı olmayı hedefliyorum. Python programlama dilinin gelişimi ve kullanım oranının artması ile birlikte yapay zeka üzerine çalışan kişiler doğal dil işleme süreçlerinde etkin bir rol almaktadır. Dünya üzerinde bu alanda gelişen teknolojik süreçlerinin en büyük etkisi, telekomünikasyon şirketleri için fayda sağlamaktadır. Günlük hayatta kullandığımız telefonlarımız, herhangi bir sorun yarattığı takdirde aradığımız numara belirlidir. Bağlı olduğumuz operatör ne olursa olsun, insan çalışma oranı düşüp yerini kodlaması hazırlanmış robotlar almıştır.

Bu gibi durumlar örnek olarak verilse bile, hemen hemen hayatımızın her yerinde doğal dil işleme uygulamaları bulunmaktadır. Kullanılan telefona göre tasarlanmış, sizin için kodlanmış olan Siri gibi asistan yazılımları da bu konuya dahildir. Telefon alanında çalışan birçok firma, ürettiği yeni nesil telefonların hepsi için asistan yazılımları aygıt içerisine entegre etmeye başladı. Kesin bir dille belirttiğim gibi, bu sistemlerin arka tarafında yoğun bir şekilde doğal dil işleme süreçleri çalışmaktadır. Ek olarak Veri Bilimi alanında çalışmak isteyen kişiler; doğal dil işleme, bilgisayarlı görü ve pekiştirmeli öğrenme gibi konularda yetkin olmaları beklenmektedir. Çünkü görev aldığı her proje için sahip olduğu tecrübe ile birlikte, chatbot oluşturma ya da yüz tanıma sistemlerini aktif olarak tasarlayabilir.

Mesleği dilbilimci olan kişiler, proje şartlarına göre yapılan doğal dil işleme süreçlerinde rol alabilir. Yazılım kısmı bir veri bilimci tarafından hazırlansa bile, projenin resmi ve sağlam temelli olması için dilbilimciler aktif olarak süreçlerin bir parçası olmalıdır. Telefonla ulaşmaya çalıştığınız herhangi bir firmanın çağrı merkezine erişebilmek için görüşme öncesi doğal dil işleme katkısı sayesinde hazırlanmış bir chatbot sistemi devreye girmektedir. Chatbotların kullanıcılara verdikleri cevapların etik olup olmadığının tespiti ise dilbilimciler aracılığıyla belirlenmektedir. Amacı, konuşulan şeyleri hızlıca algılayıp cevaplar vererek, karşı tarafın çözüm yoluna ulaşmasında kolaylık sağlayan doğal dil işleme sistemi, birçok insanın yardımcısı olup bunu devam ettirmeye programlanmıştır. Dünya üzerinde herkesin kafasında kötü olarak algılanan robotlaşma evreleri, bu sayede de ivme kazanmıştır. Çünkü chatbotlar, aktif olarak iş hayatı bulunan call center çalışanların da yavaş yavaş işini elinden almaya başladı. Bu durum yüzünden her sektör içerisinde farklı şirketler bünyesinde çalışan kişiler, kendilerinin işten çıkarılması ile karşı karşıya kalmaktadır.

Doğal dil işleme alanında birçok kişinin görev alması ile birlikte, ortaya çıkan evrensel kaynaklar da artmaya başlamıştır. Github, medium, Global AI Hub gibi birçok blog yazısı aracılığıyla insanların tartışma alanlarına girdi. Bilgi yayılımı oluşturularak, bu alanda çalışan kişilerin farklı bilgilere erişebilmesi için imkan verildi. Açık kaynaklı kodları görüp onları anlamaya çalışmak, bu alanda çalışan birçok kişinin yol kat etmesine yardımcı oldu. Bu tür etkinlikler, doğal dil işleme alanında çalışan insanları motive ederek, diğer insanların bu alanlara ilgi duyması konusunda kolaylık sağlamıştır.

Python kütüphaneleri arasında son dönemlere damga vuran kütüphaneler arasında yerini sağlam bir şekilde almıştır. Natural Language Toolkit(NLTK), Gensim, polyglot, TextBlob gibi kütüphaneler, birçok yazılım geliştirici tarafından etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Geliştirilen projelerin hemen hemen tamamının en başında NLTK kullanılmış olsa da üst tarafta bahsettiğim kütüphaneler de proje içerisinde rol alır.

Kişisel bir sonuç hazırlamam gerekirse; Bu alanda çalışan insanlar çok değerli kişilerdir. Bundan ötürü, ilerleyen süreçlerde bu alanda gelişmelerin seviyesinin yükseleceğini ve oluşacak olan projelerin büyüyeceğini düşünüyorum. Çünkü bu alanda gelişen bir dünya sistemi mevcut. Artık her yerde sesli komut sistemleri bulunuyor. Bu sebepten ötürü, bu alanlara yatırım yapılacağını sezebiliyorum.

References:

http://globalaihub.com/examples-of-artificial-intelligence-in-life/

http://globalaihub.com/basic-statistics-information-series-2/

Leave a Reply