ELON MUSK’IN ÇIĞIR AÇAN PROJESİ NEURALİNK

Space X ve Tesla Motors şirketlerinin kurucu olan Elon Musk, yeni geliştirdiği projesi Neuralink ile yapay zeka ve insan beynini bir araya getirmeyi hedefliyor. Hedeflediği projenin başarılı olması durumunda, Demans, Parkinson gibi hastalıklarının tedavi sürecini hızlandırabileceğini hatta ve hatta tedavi edebileceğini savunuyor. Peki nedir bu Neuralink, ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor. Bu yazımda dünya çapında büyük ses getiren bu projeyi birlikte inceleyeceğiz.

Neuralink Nedir? Neyi Hedefler?

Elon Musk, 2017 yılında kurduğu Neuralink şirketiyle, çok yüksek bant genişliğine sahip beyin ve makine arayüzleri geliştirmek için çalışmalara başlamıştır.

İnsanlar üzerinde kullanılması planlanan bu tasarım, 4 elektrot iplikten ve ona bağlı çipten oluşuyor. Bu çipler elektrotlar sayesinde insan beynindeki nöranları ve nöronlara bağlı sinir uçlarını uyarıyor. Elon Musk Söz konusu olan teknolojide, 5 yıllık bir süre içerisinde insanların konuşmaya ve dil bilmeye ihtiyacının olmadığını iddia ediyor. Asıl hedefi beyin bozukluklarını tedavi etmek insan beynini koruma ve geliştirmek olan bu cihaz , insan beynini yapay zekayla birleştirmeyi hedefliyor.

Projenin özellerinden bahsedecek olursak, 23 mm çapa ve 8 mm kalınlığına sahip neuralink, sıcaklık ve basıncı ölçebiliyor, takılacak olan cihazda 1024 elektrot bulunurken bu elektrotların var olan teknolojilerden çok daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bluetooth ile çalışan bu cihazın herhangi bir enfeksiyon riski olmadığı gibi, lazer göz ameliyatı kadar kolay bir operasyonla takılıyor ve takılırken anestezi uygulanmaya gerek duyulmuyor. Cihaz İnternet’e bağlanabilen her türlü teknolojinin beyin sinyalleri yani düşünceler doğrultusunda kontrol edilmesini sağlıyor.

Neuralink şirketi tarafından tasarlanan bu cihazın, ilerleyen dönemlerde oyun oynama amaçlı kullanılma ihtimalinin %100 olduğuna dikkat çeken Elon Musk, çipin ayakta, tedavi prosedüründe kullanılabileceğini söylerken, gönderilen elektrotların, beyin içerisinde kan damarlarına çarpmadan hassas biçimde yerleştirilebilecek bir robota ihtiyaç olduğunu belirtti.

Çığır açacak bu cihaz için klinik testlere başlandı. Bu testler esnasında kullanıcıların karşılaşabilecekleri herhangi bir sorun ya da semptomun giderilmesi adına cihaz testlere tabii tutulup, cihaz nihai formuna kavuştu. İnsan vücuduna yapılması planlanan bu elektronik müdahalenin herhangi bir tehlikeye veya soruna yol açmayacağını kanıtlanması bekleniyor.

Basit bir operasyonla beyne bağlanan bu çipin, anestezi uygulanmadan bağlanması cihaz hakkındaki önyargıları biraz olsa da kıracak nitelikte. Saç telinden çok daha ince olan kablolar, beyne implant edildikten sonra, kafa derisindeki küçük cihaza bağlanıyor. Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda, Neuralink ameliyat robot, kafa derisinin bir bölümü kaldırarak , cihazdaki elektronların beyne implant edilmesini sağlıyor. Cihazı kafatasına kaynatıyor ve kafa derisini tekrar yerine dikiyor. Kablolar aracılığıyla beyne iletilen sinyaller, diğer tüm elektronik teknolojilerle kullanılan sinyallere dönüştürülüyor. Bu sayede düşünceyle meydana gelen beyin sinyalleri, diğer elektronik cihazlar için anlamlı forma dönüşüyor. Tüm bu operasyonların bir lazer göz ameliyatıyla eş değer oluşu cihazı daha güvenilir kılıyor.

Elon Musk Beynine Çip Takılan Domuzu Tanıttı

Musk 2019 yılı Temmuz ayında hakkında çıkan haberlerle ve paylaşılan bilgilerle insanların beynine implant yerleştirmek için bir robot kullanacağını ve bu robotu tanıtacağını duyurmuştu.

29 Ağustos 2020 yılında internet üzerinden tanıtılan cihaz, Elon Musk’ın bu zamana kadar geliştirdiği tüm teknolojiler gibi, dünyada çok merak uyandırdı. İnternet üzerinden yaptığı bu yayında Musk, “Beyninize takılan ve küçücük kabloları olan bir çeşit akıllı bileklik gibi” açıklamasını yaptı.

Neuralink isimli start-up şirketi, insanlar üzerinde denemelere başlamak üzere geçen yıl başvuru yapmıştı.Neuralink şirketi tarafından çalışılan ve Musk tarafından tanıtılan Link isimli çip, madeni para büyüklüğüne sahip.

.Neuralink, konuşulmaya başladığı tarihten bu yana epey bir ümit vadetmişti ama bunun yanı sıra insanların kafasındaki soru işaretlerini gidermek için bir tanıtıma, deneye, ispat yöntemine başvurması gerekiyordu. Nitekim de 2019 yılında bir robotla karşılaşacağımızın duyurusunu yapmıştı. İnsanların bu cihazdaki kafalarında soru işareti bırakan en önemli şey operasyon gerektiren bir işlem oluşu. Elon Musk bu soru işaretinin önüne çok kısa ve narkoz gerektirmeyen bir işlem oluşu savunmasıyla geçmeye çalışacaktı. Cihazın yerleştirilmesi için “gelişmiş bir robot” ile ameliyat yapılıyor ve işlem bir saatten kısa sürüyor. Musk, gereken hassasiyetin sadece robot kullanılarak elde edileceğini belirtiyor.

Musk bu tanıtımı esnasında 3 domuz kullanmayı tercih etti. Domuzlardan birine hiç implant takılmamış, birinde implant var fakat kurulumu sağlanmamış ve diğerine de önceden implant edilmiş. Üç domuzdan birinin harekete geçmesi biraz zaman alsa da, samanları koklayıp yemeğe başladığında beynindeki nörolojik aktiviteler, grafikle takip edildi. Beynindeki cihaz kablosuz sinyalleri göndererek, yiyecek ararken burnunda oluşan nörolojik olayı tespit etti.

Neuralink için başvurmak isteyen insanların herhangi bir tecrübe gerekmeksizin başvurabileceğini söyleyen Musk, insanların beynindeki cihaz sayesinde telepati yöntemiyle, Tesla’nın araçlarını çağırabileceğini söylüyor.

Musk kafanızda birden çok kablo olup birden çok bağlantının aynı anda geçebileceğini söylüyor. Bir beyin implandının özellikler listesine akıllı telefon özelliklerine bakar gibi bakmak çok enteresan ve aynı zamanda bu cihazın telefonlarımıza Bluetooth yardımıyla bağlanacağını düşünürsek Musk’ın bu projesi geliştirilmiş diğer teknolojilere göre çok daha farklı kalıyor.

2017 yılında kurulan Neuralink, 3 yıldır en iyi bilim adamlarını almak üzere çalışmalarda bulunuyor. Musk, işe alımlar için sosyal medya üzerinden de bilim insanlarının dikkatini çekecek reklamlar yapmaya devam ediyor. Cuma günü yapılmış olan bu yayının asıl amacının bilim insanlarının dikkatini çekmek olduğu konuşuluyor.

Şirketin geliştirmiş olduğu bu cihaz, 3 binden daha fazla elektrot içeren minik bir kablo çubuğundan oluşuyor. Bu elektrotlar insan saç telinden çok daha ince ve esnek liflerle bağlı. Kontrol çubuğu bu sayede binlerce beyin hücresinin aktivitesini izleyip tespit edebiliyor.

Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Kording Laboratuvarı’ndan Ari Benjamin, Musk’ın yayınından sonra BBC’ye verdiği röportajda, bu teknolojinin önündeki asıl güçlüğün, insan beyninin bütünüyle karmaşık yapısı olacağını söyledi:

“Kayıtları aldıktan sonra Neuralink, bunları deşifre etmek durumunda kalacak ve bir gün bu engele çarpacak: Ne kadar beyin hücresini kaydederse etsin, insan beyninin nasıl çalıştığına dair temel bilgilerimiz eksik.”

“Deşifre etme hedefi ve hareket ettirme planları, beyin hücresinin kodlarını anlamadığımız sürece çok zor çünkü bunların tümü birbiriyle bağlantılı.”

Olarak ifade eden Elon Musk, bundan önce Space X ve Tesla şirketlerinde gerçekleştirdiği başarılı, uzay yolculuğu ve elektronik araç üretiminde yaptığı üretimlerle ve bu son yapmış olduğu “çığır açan teknoloji” olarak bahsedilen Neuralink ile bir kez daha tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

REFERENCES :

https://www.mynet.com/neuralink-nedir-elon-musk-in-yeni-projesi-neuralink-ne-demek-110106577036

https://www.haberler.com/neuralink-nedir-neuralink-ne-ise-yarar-13550511-haberi/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53958825

https://tr.euronews.com/2020/08/29/insan-beynini-bilgisayara-baglayan-neuralink-tan-t-ld-bulus-engellilerin-hayat-n-kolaylast

Leave a Reply