Take the First Step to Artificial Intelligence with the Best! | Certified Introduction to AI, Robotics and Data course is now Free

Join Global AI Hub Now!

x

Forum: Derin Öğrenmeye Giriş
 • 3. gün sorusu

 • Melike Aslan

  Member
  September 8, 2021 at 9:31 pm

  giriş katmanında mı yoksa flattening katmanında mı matristen vektöre dönüşüm olur ?

 • Furkan Mehmet ÜN

  Member
  September 8, 2021 at 10:36 pm

  Merhaba Melike, dediğin gibi Flatten katmanı matristeki tüm değerleri tek bir vektörde toplayan bir katman çeşidi. CNN ağlarından bahsediyorsak işlenecek girdinin “flatten” edilmesinin pek bir mantığı yok zaten 🙂

  TensorFlow dokümanından bir örnek:

  https://www.tensorflow.org/api_docs/python/tf/keras/layers/Flatten#example

  Örnekte baştaki “None” değerleri “batch size”ı, yani ağa tek seferde beslenen veri örneği sayısını belirtiyor. Herhangi bir değer gelebilir, şimdilik belirli değil demek bu. Flatten katmanı veri örneği bazında işliyor zaten, örnekte de olduğu gibi.

  • Gökhan Satılmış

   Member
   September 9, 2021 at 12:25 pm

   Merhabalar,

   Flattening (düzleştirme) işlemi, görüntü şeklinde girdimiz olduğu durumlarda (28×28 bir matris) ve bu girdiyi yapay sinir ağına verebilmek için yağtığımız düzleştirme (784X1 bir vektör) işlemidir. Bunu yapmak zorundayız çünkü matris şeklindeki herhangi bir girdiyi yapay sinir ağlarına girdi olarak veremeyiz. Düzleştirme işlemi, CNN ağında fully connected layer (tam bağlanmış katman) da çeşitli aşamalardan sonra gelen matris verisini vektör verisine dönüştürmede kullanılıyor. Sunumda açıklayıcı bilgiler mevcut.

   • Furkan Mehmet ÜN

    Member
    September 9, 2021 at 1:16 pm

    Selamlar, aynen dediğiniz gibi durum. Flatten katmanının matris halinde ve görüntü olan girdiye uygulanmasının bir mantığı olmadığını, girdinin CNN’e besleneceğini düşünerek belirttim zaten. Sanırım bundan dolayı bana cevap olarak yazdınız 🙂 Girdimiz matris halindeyse ve fully-connected bir ağa beslemek istiyorsak Flatten işlemi gerekiyor tabii ki.

Viewing 1 - 2 of 2 replies

Log in to reply.

Original Post
0 of 0 posts June 2018
Now