Take the First Step to Artificial Intelligence with the Best! | Certified Introduction to AI, Robotics and Data course is now Free

Join Global AI Hub Now!

x

Activity Forums Forum: Python’a Giriş Quiz 2 Soru 9

Forum: Python’a Giriş
  • Quiz 2 Soru 9

• Ezgi Eftekin

Member
    July 27, 2021 at 9:22 pm

İkinci quizin 9. sorusunu anlayamadım. Bana göre bütün şıklar yanlıştı ama sorunun eksik sorulmuş olabileceğini düşünüp işaretlemeye çalıştım. Şıklar bambaşka. Nasıl name error olabiliyor onu anlayamadım. Soruyu mu eksik okudum acaba?

• This discussion was modified 2 months, 3 weeks ago by  Ezgi Eftekin.
  • Furkan Mehmet ÜN

Member
    July 27, 2021 at 9:48 pm

Merhaba, soruda “Istanbul” kelimesinin harfleri döngü içinde tek tek işleniyor ve n harfine denk gelene kadar I, s, t ve a harfleri tek tek işleniyor ve else gövdesi olan x+=1 satırı çalışıyor.

İlk else gövdesi çalıştığında NameError hatası alınıyor ve program duruyor. NameError vermesinin sebebiyse o ana kadar hiç tanımlanmamış olan x değişkeninin x+=1 şeklinde artırılmaya çalışılıyor olması.

Eğer bu kodun en başına x=0 şeklinde tanımlama yaparsanız sonuç olarak 4 çıktısını alacaksınız.

• Ezgi Eftekin

Member
      July 27, 2021 at 10:17 pm

aaa doğru ona hiç dikkat etmemişim. Sanki tanımlanmış gibi düşünmüşüm. Teşekkür ederim.

• Çağdaş ALÇIN

Member
      July 29, 2021 at 1:46 pm

Konudan bağımsız olarak, Python’a giriş 3.gün videosuna erişemedim.Silinmiş veya listedışı olarak işaretlenmiş olabilir.Son gün ki eğitimin linkini sizden rica edebilir miyim?

İyi çalışmalar.Saygılarımla

Viewing 1 - 2 of 2 replies

Log in to reply.

Original Post
0 of 0 posts June 2018
Now