Take the First Step to Artificial Intelligence with the Best! | Certified Introduction to AI, Robotics and Data course is now Free

Join Global AI Hub Now!

x

Activity Forums Forum: Derin Öğrenmeye Giriş Sentiment Analiz Hk.

Forum: Derin Öğrenmeye Giriş
  • Sentiment Analiz Hk.

• Berkay Çiftçi

Member
    September 9, 2021 at 8:20 pm

1. Soru=Bir websitesinden veri çektiğimde karşılaştığım sorunlardan birini nasıl çözebileceğimi sormak istiyorum. Elimdeki veri=’kotu'(sitedeki kullanıcı ‘kötü’ yazmak yerine ‘kotu’ yazmış) ama bunu (googletranslate )translator modulü ile translate etmek istediğimde ‘jean’ olarak çeviriyor bunu nasıl düzeltebiirim.

2.Soru=Çektiğim verileri(Türkçe Cümleler) temizlerken ilk başta tr den eng çevirip stopword ve lemmatization mu yapmalıyım yoksa Cümleler türkçe iken stopword ve lemmatization yapıp sonra tr den eng çevirmeliyim ? Hangisi daha doğru sonuçlar elde edebilirim ?

• Ege Demir

Member
    September 13, 2021 at 11:39 am

Merhaba,

1 – https://github.com/ahmetb/turkish-deasciifier-java bu kütüphane veya readme de bahsedilen alternatifleri kullanabilirsiniz.

2 – Eğer derin öğrenme teknikleri kullanacaksanız ne lemmatization ne de stopwords çıkarımı yapmalısınız. Bu iki metod bag of words gibi basit modellerin performansını arttırmak için kullanılıyor, ancak derin öğrenme metodlarının cümledeki bilgiye erişimini kısıtladıklarından negatif bir etkisi var (https://stackoverflow.com/questions/63633534/is-it-necessary-to-do-stopwords-removal-stemming-lemmatization-for-text-classif).

• İLHAN CAVLANLAR

Member
      September 13, 2021 at 11:42 am

Merhaba Ege Bey.

Eğitimi tamamladım. Quizleri çözdüm.

Sertifikayı nasıl alabilirim?

• İLHAN CAVLANLAR

Member
      September 13, 2021 at 11:46 am

”Kullanıcı profili” kısmında sertifikamın oluşturulduğunu gördüm. Sunumunuz için teşekkürler.

• Berkay Çiftçi

Member
      September 13, 2021 at 11:55 am

Merhaba Ege Bey,

Yardim ettiginiz tesekkur ederim verdiginiz linkleri inceleyip arastiracagim cok tesekkur ederim.

Iyi gunler

Viewing 1 - 2 of 2 replies

Log in to reply.

Original Post
0 of 0 posts June 2018
Now