GOOGLE ASİSTANI DUPLEX

Google gerçekleştirmiş olduğu I/O konferansında birçok yeni projesini tanıttı. Yapmış olduğu tanıtımlardan en çok dikkat çekeni ise Google asistan adlı yapay zeka destekli Duplex dijital asistanı oldu. Tanıtımda Duplex’in orijinal demosu kullanıldı. Google tarafından geliştirilmiş olan Duplex’in sistemi insan konuşmasını neredeyse birebir taklit ederek bir robottan çok daha gelişmiş özelliklere sahip olduğunu gösterdi. Öyle ki tanıtıma katılan çoğu insanın tanıtımın gerçekliği hakkında şüpheye düşmesine sebep oldu.

Google Duplex, yeni tanıtılması ve bilinmeyen özellikleri dolayısıyla çoğu insanın ilgisini çekmiş durumda. Bazı kesimler tarafından dünyanın en gerçekçi ve en akıllı asistanı olarak kabul edilen Google Duplex, bir yapay zekayla değil de insanla konuşuyormuş izlenimi vererek diğer dijital asistanların önüne geçiyor.

Duplex, tam anlamıyla bir dijital asistan. Sesli ve yazılı görüşmeleri sizin yerinize yapabiliyor. Sizin adınıza kuaförünüzden randevu alıyor ve sizin yerinize toplantılarınıza katılıyor. Bu dijital asistanın robot olduğunu düşünmeden hareket edersek bizim yerimize çoğu görevi üstlenmiş durumda. Öylesine gelişmiş bir robot ki karşı tarafla gerçekleştirilen toplantılarda bir robottan çok insanla konuşuyormuş algısı oluşturduğu için bu zamana kadar bilinen ve tanınan asistanlardan çok daha ileri düzeyde.

Duplex’in çalışma prensibinden bahsedecek olursak, geliştirilmiş olan uygulamada robot kullanıcısından “y kuaförüne randevu al” komutu aldığında aranması beklenen kuaförün numarasını sizin rehberinizden buluyor ve arıyor. Bu kısma kadar diğer asistanlardan herhangi bir farklılık olmadığını görüyoruz. Bundan sonraki kısım ise Duplex’i diğerlerinden ayıran özellik olarak karşımıza çıkıyor. Telefonu robotla konuşacağını bilmeden açan kuaför, yine aynı şekilde yapay zekayla konuştuğunu anlamadan konuşmayı sürdürüyor çünkü Duplex verilen randevu saatini beğenmediği veya randevu saatinin uygun olmadığını düşündüğü durumlarda “hmm” gibi duygusal tepkiler veriyor. Verdiği tepkiler evet ya da hayırdan ibaret olmadığı için karşı taraf yapay zekayla konuştuğunu fark edemiyor. Aynı zamanda insan sesine en yakın olarak düzenlenmiş Duplex robot algısı oluşturmuyor. İnsan zekasına yakınlığı ve sesiyle güvenlik sorularını da beraberinde getiren Duplex, çoğu insanın ilgisini çekmekle birlikte güvenlik sorunlarıyla ilgili şüpheye düşmelerine de sebep oldu. Google bu sorunların üzerine bir açıklama yaptı. Şüpheleri gidermek amacıyla yapmış olduğu bu açıklama, Duplex’in telefonu açar açmaz bir yapay zeka olduğu görüşmelerin kayıt altına alındığını belirterek görüşmeyi başlatacağını duyurdu. Bu açıklamayla kamuoyunu bir nebze olsa rahatlattığını söyleyebiliriz.

Google insan zekasına nasıl bu kadar yakın bir teknoloji geliştirdiğiyle ilgili övgüleri kabul etmek yerine, robotun neden bu kadar insan sesine yakın olması gerektiği konusundaki sorulara ilginç bir cevap verdi. Eğer sizi arayan kişinin robot olduğunu bilirseniz telefonu söylenileni dinlemeden kapatma olasılığınız çok yüksektir. Şu an halihazırda kullanılan telesekreterlerin ve diğer dijital asistanların konuşmaya başlarken bir robot olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Fakat Duplex hiçbir şekilde kesintiye uğramadan ses kayması yaşamadan bizimle rahatlıkla iletişime geçebiliyor. Duplex sadece randevu almakla kalmıyor, randevu saati konusunda karşı tarafla anlaşma sağlıyor. Karşı tarafla programınız uymuyorsa farklı bir zaman aralığı bulup her iki taraf için en uygun olan zamana karar verebiliyor ya da farklı bir yeri arayarak onun programını öğrenebiliyor. En güzeli ise Duplex tüm bunları siz başka bir işle meşgulken arka planda yürütüyor olması.

Duplex, şimdilik Amerika’da ve İngiltere’de başlamış durumda. İlk olarak İngilizce’yi destekleyecek olan bu asistanın yakın zamanda diğer dilleri de desteklemesi bekleniyor. Önümüzdeki yaz aylarında Türkiye ve diğer ülkelere de gelmesi beklenilen Duplex, Google asistan ile birlikte açık beta testine başlayacak. Kesin bir tarih verilmemiş olsa da yakın bir tarihte planlandığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylarda tanıtmış olduğu Pixel 3 ve Pixel 3 XL ile kullanıma sunulacak olan Google Duplex’den öncelikli olarak Google Pixel 3 sahipleri yararlanacak. Duplex, Pixel 3 ile kullanıcılara sunulduktan sonra alınan geri bildirimlere göre kendini daha çok geliştirecektir. Karmaşık ve şimdilik soru işaretleriyle dolu olsa da bu asistanın gelecek dönemde, doğru adımları atması durumunda tüm dünyada hizmete girdikten sonra işimizi çok kolaylaştıracağını düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında çağrı merkezi satış personelleri yerine bir asistan kullanmanın iş verimliliğini düşüreceği konusunda şüphelerim olsa da sanal asistanın yaygınlaşması bizi teknolojik gelişmeler konusunda bir adım ileriye taşır. Bu düşünceme istinaden ben de Duplex gibi benzer yapay zeka ürünlerinin ülkemizde daha çok kullanılır hale gelmesini destekliyorum.

REFERENCES

https://www.webtekno.com/google-in-urkutucu-yeteneklere-sahip-yapay-zekasi-duplex-hakkinda-tum-endiseleri-giderecek-aciklama-h46446.html

https://www.ahaber.com.tr/galeri/teknoloji/googleduplex-nedir-google-duplex-turkiyede-ne-zaman-kullanilacak-google-duplexi-kimler-kullanabilecek

https://webrazzi.com/2019/04/04/yapay-zeka-destekli-rezervasyon-uygulamasi-google-duplex-ios-ve-android/

https://en.wikipedia.org/wiki/Google_Assistant

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *