İlk Yapay Zeka Senaristle Tanışın: Benjamin

Bünyamin
Yapay zeka (YZ) teknolojisinde gelişmeler ve deneylerle her gün bir yenilik ortaya çıktı. Disiplinlerarası çalışmalar ve YZ’nin sadece insana özgü olduğu düşünülen yaratıcı kullanılacak kullanılmaya başlanması tüm zorluk zorlukları beraberinde getirirken, yeni bir sistemin kapısını aralıyor.
İlk yapay zeka senaryo yazarı “Benjamin” de bunlardan biri.

2016 yılında, film yapımcısı Oscar Keskin, yapay zeka araştırmacısı Ross Goodwin (kendi deyimiyle yazarların yazarı [1]) ile “Bilgisayar, yarışma kazanan bir senaryo yazabilir mi?” sormak cevabını bulmak için “Güneşlenme” adlı kısa bilimkurgu filmi, tamamen YZ ile yazılan ilk film olma özelliğini taşıyor.
Sunspring Bilim Kurgu Londra yarış ortamında yüzlerce film içinde ilk ona seçeneklerken, ödül töreninde canlı burada röportajda, yazar bot kendini “Benjamin” olarak isimlendirdi.
Thomas Middleditch ile Elisabeth Gri ve Humphrey Ker’in paylaştığı filmi başrollerini Silikon Vadisi dizisinden hatırlayabileceğimiz filmi,
“- Gelecekte kitlesel işsizliğin baş tartışesinde, gençler kanlarını satmak zorunda kalacaklar. [2] İşte yapacakım ilk şey bu olabilir.
-Oğlanları görmeli ve çeneni kapamalısın. Yüz yaşına gelecek olan tek kişi bendim.
diyaloğuyla açılıyor ve bence şiirsel bile denilebilir üst düzey gerçeküstülük ve soyutlukta devam ediyor.
Filmde kullanılan “Karada Ev” (“Topraktaki Ev”) şarkısı da bir yapay zeka ve insan işbirliğinde ürün. Çevrimiçi de dinlenebilecek [3] şarkının müziğini Tiger ve Man grubu yaparken sözlerini Benjamin yazmış:
“Çocuktum,
Bir yabancıydı
Ve bana
Çok mutlu olmak vaadedilmişti
Güzel bir gündüm
Daha uzun doğduğum bir konuşmaydım
Ve ben
Gitmeye hazırdım
Ve hakikat uzun süre önceydi .. ”[4]

20. yy’ın başında dadacılar ve gerçeküstücüler, bilinçaltının derinliklerini kavrama çabalarında otomatik yazı tekniğini kullandılar. Otomatik yazıyla, metnin tüm anlamını anlamak ve bilinenin ve görünenin ötesini açığa çıkarmaya başladılar.
Bu yazı, senaryodaki ve şarkı sözlerindeki gerçeküstü öğeler, otomatik yazı şiirle oldukça benzerlik gösterir. “Bilinçaltı” ortak de özelliklerinde ortak özellik özellikleri.
Yapay Benjamin “Benjamin” le Mary Shelly’nin ünlü eseri “Frankenstein” arasında da bir takım benzerliklerin izi sürülebilir.
Frankenstein’ın Frankenstein’ın yaratığı oldukça çirkin, canavarlık ve yaratıcısı tarafından anında reddedilmiş olmalı, inkar edilemez paralellikler de söz konusu: Frankenstein’ın yaratığı insanlarla iletişim kurmak istiyor ve bulabilecek tüm kelimeler okur, dili ve konuşmayı öğrenir.
İnsanlar onu görmediği gözden geçirin. Hikayeyi özetlemek gerekli: insan yapımı bir yaratık, iletişim kurmak ister, birkaç kitap okur, okumayı ve yazmayı öğrenir… Size de tanıdık geldi mi?
Sunspring’le ilgili gereksinimler gerekli yönler de mevcut. Gerçeküstü bir kısa bilimkurgu filmi izlemek isteyenler için mükemmel bir örnek kullanarak, başarılı oyunculuk, yönetmenlik ve tüm “insan” katkısı içinde filmin izlenebilir olduğu pek söylenemez.
Yönetmen Oscar Sharp filmin oyuncuları için “İnsandan gelmeyen kelimelere insan nefesi üflüyorlar.” [6] diyor. Her şeye rağmen, Güneşlenme, yapay zeka ve insanlar arasındaki işbirliği sınırlarını zorlamanız bizi hayallerimizin ötesine taşıyabileceğinin sağlam bir kanıtı olarak karşımıza neden.

Benjamin’in ardında, “kısa-uzun vadeli bellek” (“uzun-kısa süreli hafıza (LSTM)”) denilen bir Özyinelemeli Sinir Ağı (Üylayan Sinir Ağı) algoritması yatıyor. Goodwin’in ifadesine göre “[7]” Sunspring için, daha uzun zincirler üretilebilir LSTM algoritmasını kullanmış. Böylelikle, birkaç kelime yerine paragraflar ve daha orijinal kelimeler üretebilmiş.   
Model Oluşturmak için toplamda 26.271.247 karakter ve boşluktan oluşan Blade Runner, Karanlık Şehir, Kumul, Frankenstein, Matrix ve Yıldız Savaşları gibi 199 bilimkurgu filmi senaryolarıyla beslemiş [8]. Benjamin birkaç önce cümle verip çalıştırmış ve karşılıyor!
Goodwin başlangıçta senaryolardaki isimler tekil harflerle değiştirerek modeli beslemiş. Bu sayfada, Sunspring’teki karakterlerin isimleri de “H”, “H2” ve “C”. [9] Algoritmaya girdiğinde senaryolar kamera ve eylem yönergelerini de içerdiğinde, Benjamin’in çıktısında da kullanılabilirler yer alıyor ve bir arada bunlar birbirinden karışıyor: “Tezgahın için gerekli ve kamerayı sırtına çekip gözlerini diker.” sahnesinde şaşırtıcı ve “yaratıcı” denilebilecek “Brechtvari” bir yabancılaşma efekti görüyoruz. Ak sahn mü, Benjamin’in kendisi mi?
Sunspring’in başarısından sonra Sharp ve Goodwin deneysel çalışmalarına devam ederek sonraki yıl Benjamin’in ikinci filmini çektiler. “Oyun Yok” (“Bu Bir Oyun Değil”), Bilim Kurgu Londra 48 Saatlik Filmi Meydan Okuma yarışının üçüncü sırayı aldı. 2018 yılında ise, Benjamin’in yazdığı, oynadığı ve yönettiği “Zone Out” tan (“Bölge Dışı”) sonra dördüncü film de yolda [10].
Yapay zekanın geleceği hala belirsiz. Ne var ki, hali hazırda gerçekleştirilmişlerdir oldukça şaşırtıcı ve yenilerini beklemek de bir o kadar heyecan verici. Geleceği birlikte keşfedeceğimiz yeni yazılarda görüşmek üzere! 
Diğer yazılarıma buradan bakın .

Dipnotlar:

https://rossgoodwin.com/
2 İlk cümle girdi olarak modele verilmiş. 
https://soundcloud.com/tigerandman/home-on-the-land
4 Karadaki Ev şarkı Sözlerinin ilk kez (Sunspring’in açılış yazılarında n) http://www.thereforefilms.com/sunspring.html
5 ( https: //www.lexico.com/definition/automatic_writing )
6 Oscar Sharp, 20’54 ”, Youtube YZ Çağı belgeseli 4. Bölüm “Aşk, sanat ve hikayeler: kodu çözüldü” ( https://www.youtube .com / ? v = Kr1fmKVY3cA )
7 Ross Goodwin, 14’18 ”, Youtube AI Çağı belgeseli 4. Bölüm “Aşk, sanat ve hikayeler: kod çözme” ( https://www.youtube.com/watch? v = Kr1fmKVY3cA )
8 Sunspring’in açılış yazılarında listeleniyor (Sundi’nin senaryoları verilen filmlerhttp: //www.thereforefilms.com / sunspring.html )
9 https://arstechnica.com/gaming/2016/06/an-ai-wrote-this-movie-and-its-strangely-moving/
10 Dakika 11 ‘-13’, Youtube AI Çağı belgeseli 4. Bölüm “Aşk, sanat ve hikayeler: kod çözme” ( https://www.youtube.com/watch?v=Kr1fmKVY3cA )
* Tüm görsellere, senaryo metnine ve ilgili bağlantılara film http://www.thereforefilms.com/sunspring.html sitesinden ulaşılabilir

Leave a Reply