Kuaför Robot

Bu yıl içerisindeki gelişmeler arasında önemli bir yeri olan diğer bir konu ise saç. Bir süre evlerde kapalı kaldık ve hemen hemen her insanın saçı uzadı. Buna çözüm yolu olarak sunulabilecek en basit şey kuaför robot geliştirilmesidir. İleri dönük gelişmeleri sık duyabileceğimiz bir yaşam artık tamamen bizim elimizde diyebiliriz. İnsanlık adına kaliteli işler yaparak, geleceği daha güzel bir hale getirmek mümkün. Bunun için gerekli olan şey, doğru bir vizyon sayesinde güzel işler yapmaktır. Birçok örnek bu durum için verilebilir fakat bu yazıda ele alacağım konu saçları tıraş edebilen robotun var oluşu. Kuaför robot kavramı, sektör içerisinde görev alan birçok kuaför tarafından hoş karşılanmasa da ilerleyen zamanlarda mesleklerin dönüşümü konusunda kuaför kavramı da artık kuaför robotlara geçecek gibi bir durum açık olarak gözlemlenebilir.

Geliştirilme aşamalarına hızla devam eden ve sergilenen prototip hali büyük yankı uyandıran robot, şimdiden beklentiyi üst seviyelere taşıdı. İnsanlara günlük hayatta belki de zaman kazandırabilecek bir gelişme, zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir kere daha göz önüne sunuldu. Çünkü sunulan bu imkan ile birlikte işlemler çok daha hızlı sürerken, saç aralarında geçişleri daha pratik şekilde kodlanarak, insanlara kolaylık sağlanabilir. Şu an için kesim modeli olarak kaç çeşit var tam olarak belli değil fakat gelişmeler sonrasında birkaç farklı model eklenerek, kişilerin kendi isteğini makine öğrenmesi ve derin öğrenme ile algılayıp bunu ortaya çıkartabilecek bir kuaför robot planlanması mevcut. Bir çalışmanın bu şekilde adımlarının prototipler ile desteklenmesi ardından insanlara sunulması, önem seviyesi yukarıda bir durumdur. Yapılan işlemlerin tamamını göstererek, insanların ilgisini çekmek proje için yatırımcı bulma konusunda kolaylık sağlayabilir.

Robotun arka planında yoğun şekilde derin öğrenme ve makine öğrenmesi algoritmaları çalışmaktadır. İlerleyen süreçte Doğal Dil İşleme ile konuşulanları anlayarak kendisine çıkarımda bulunarak, insanlar tarafından istenen modellere göre saç kesim işlemini gerçekleştirebilir. Bunun matematiksel metotlarını kod kısmına dökmek her ne kadar zor olsa bile Shane Wighton, bu çalışmalar sonrasında birçok kişiden destek alarak bu projenin ilerleyeceğinin farkındadır. Bu sebeple kuaför robot mantığı geleceğin vazgeçilmez bir ürünü sayılmaktadır. Genç yaşta bu başarıyı yakalaması kendisine güzel kapılar açacak ve gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Wighton, yapay zeka alanındaki bilgisini, yaptığı bu çalışma ile birlikte gözler önüne serdi. Önü açık bir alanda gelişime açık bir şekilde yapılan tasarımı iş süreçlerine dökmek ve bunu sergilemek zor bir konu olsa da Wighton, bu işin üstesinden zekice gelmeyi başarmıştır.

Kodlama becerisi yanında matematiksel bilgiyi algoritmalar aracılığı ile eğitmek ve onları robot sistemine aktarma evreleri çok zahmetlidir. Bu sebepten kuaför robotlara verilen önem arttı. Çünkü ortaya çıkarılan bu ürün, ciddi anlamda artık her kulvarında aktif bir şekilde, günlük hayatımızda karşımıza robotların çıkacağının en basit örneği oldu. Geleceği etkileyen çalışmaların önümüzdeki 5 yıl içerisinde artacağı ve prototip evresinden tam anlamıyla ‘ürün’ olma aşamasına gireceği birçok profesör tarafından belirtildi. Kuaför robotların artması sonrasında oluşacak işsizlik sorununu ortadan kaldırmak için nasıl bir yol izleneceği belirli değil fakat yaşadığımız yüzyıl içinde değişimler çok hızlı gerçekleşmektedir. Bu duruma adapte olamayan birçok insan işsizlik sorununu hissedecek. Değişime uyum sağlayacak olan kişiler, gelecekte oluşacak yeni pozisyonlara erişim sağlayabilmeleri daha uygun olacak. Ne olursa olsun kuaför robot yapısı gelecekte rol oynayacak ve bu alanda iş sahibi olan kişilerin de değişime gitmesi mecbur olacak.

Halihazırda geliştirilen birçok proje için cesaret verecek bir tasarım ile birlikte genç girişimcileri de teşvik etmiş oldu. Bu sayede, gelişimlerin sürekliliği sağlanmaya başlandı diyebiliriz. İnsanların yaşamı gereği bu çağda biraz motivasyona ihtiyaç duyabilirler. Bu motivasyon ihtiyacını, hayata geçirilmiş olan projelerin uyandırdığı duygu ile kazanabilirler. Dünya’nın iyi bir hale dönüşmesi için proje geliştirmeye çalışan herkes, kendisine değiştireceği hayatların yüzlerindeki oluşacak gülümsemeyi düşünerek, motivasyon ihtiyacını karşılayabilir. Buradaki mevcut ürün, doğuştan kolu olmayan ya da kaza sonrası kolunu kaybeden kişilere yardım edebilir. Böylece onların da ihtiyaçlarını karşılama anlamında bir kolaylık sağlayabilir. İnsanların daha iyi bir hayat sürmesi için gereken ürünlerin ortaya çıkmasına, bu proje bir ön ayak olarak ilham verebilir. ‘Başarı devamında sevgiyi getirir’ diyerek bu alanda çalışan herkesin evrensel düşünmesini öneriyorum.

Proje geliştirilen her alanda gerek kuaför robot olsun gerek robotik kol olsun bu tarz alanlarda çalışmaların sürdürülmesi önem taşımaktadır. Geleceğin şekillenmesine direkt olarak katkı sağlayacak bu çalışmalar, insanlık için de gerekli bir konudur. Robot tarzı yapılan gelişmelere verilen tepkiler, insanların ya da gençlerin fazlasıyla bu alana ilgi duymasını sağlıyor. Bundan ötürü, çalışmalarına hız kazandırıp bu alana yeni gençleri çekmek, kariyer planı oluşturmak ve dünya düzenine katkı sağlama açısından kritik bir rol oynamaktadır. İlgi çekici şeylerin var oluşu, her daim o alandaki aktif çalışmaları beraberinde getirir.

References:

-https://www.gzt.com/video/jurnalist/robotlar-berberleri-tahtindan-eder-mi-2183407

-https://www.dailymotion.com/video/x7wtzf2

-http://globalaihub.com/examples-of-artificial-intelligence-in-life/

-http://globalaihub.com/robot-pet-always-with-you/

Leave a Reply