Mira Küçük | Başarı Hikayesi

Mira Küçük | Başarı Hikayesi

13 yaşında bir 8. Sınıf öğrencisi. Anadolu Üniversitesi ve TÜBİTAK desteğiyle Anadolu Üniversitesi Üstün Zekâlıların Eğitimi Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından kurulan “Üstün Yetenekliler Eğitim Programları” (ÜYEP) sınavını geçerek 2019 yılında ÜYEP’e dahil oldu. Türkiye genelinde başlatılan “DENEYAP” atölyeleri sınavında başarılı oldu ve bu kapsamda eğitim almaya hak kazandı. Bir yapay zekâ eğitimi için Bursa’ya gitti. İşte burada, Global AI Hub ile tanıştı.

Global AI Hub, Mira için yeni bir adım oldu. Henüz 13 yaşındayken başarılarla dolu hayatının bir sonraki adımını, yapay zeka ve programlama bilgisini geliştirmek için Global AI Hub ile attı. İlk olarak Python’a Giriş, sonrasında Herkes için Hiperotomasyon eğitimlerini aldı.

 

Aldığı ücretsiz eğitimlerin ona kattıkları sayesinde yeni projeler yapmaya başladı. Çevresinde karşılaştığı birçok probleme “Acaba bunu yapay zekâ ile nasıl çözerim ya da hayatımızı kolaylaştıracak nasıl bir proje yapabilirim?” yaklaşımıyla bakmaya başladı. Perspektifi ve vizyonu günden güne gelişen Mira, “Global AI Hub’da aldığım eğitimler sonrasında, hayata bakış açım değişti.” diyor.

Global AI Hub benim için bir okul ve bu topluluğun içinde olmak beni çok mutlu ediyor. Sadece platformda yer alarak birçok organizasyona katıldım. Farklı alanlarda çalışan insanlarla tanışma fırsatı buldum. Bir desteğe, eğitime veya yardıma ihtiyacım olduğunda hemen sonuç alabiliyorum.” diyen Mira aslında bu platformu oldukça iyi özetlemiş oluyor.

Eğitim, yardımlaşma ve vizyonerlik, Global AI Hub’ın yapı taşları. Kendisini geliştirmek için çeşitli online kaynakları kullanan Mira, Global AI Hub’a katıldıktan sonra aklına takılan her soruyu sorabileceği ve birebir olarak görüşebileceği yepyeni bağlantılar edindi. AutoML, Robotik Süreç Otomasyonu, Doğal Dil İşleme, CHATBOTS ve Sağlık Alanında Yapay Zeka gibi yapay zekâ trendlerini takip etmeye başladı.

CoreRelation Programı Mira’nın bir sonraki adımı oldu. Kariyer basamaklarını daha genç yaşında emin adımlarla tırmanan Mira bu programın kendisi için yepyeni bir kapı olacağını düşünüyor. Her zamankinden daha üretken, daha yaratıcı, daha bilgili ve sosyal olmak için Core Member olarak kendini yalnızca kendine değil yüz-binlere kanıtlamaya devam ediyor. 

Nasıl YouTuber olunur

Günümüzde en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Gençlerin büyük bir çoğunluğu kendilerini tanınmış YouTuber’lar gibi ön plana çıkarmanın yollarını arıyor. Bu soruyu Mira’ya sorduğumuzda karşılaştığımız cevap bizi şaşırtmadı. Mira, “Youtube kanalımda güncel teknolojilerle ilgili projeler yapmaya çalışıyorum. Daha çok robotik kodlama ve yazılım içerikleri üretiyorum. Yayınladığım videolar arasında proje tanıtımları, kutu açılımı ve yeni yeni yapmaya başladığım 3D tasarım videoları da yer alıyor. Ayrıca Python Quiz Night isminde online bir Python bilgi yarışması düzenliyorum. Bu yarışmanın da videoları Youtube kanalımda yer alıyor. Projelerimi YouTube’da yayınlama amacım daha büyük kitlelere hitap edebilmek.

Başarı tesadüf değildir

Her başarının ardında büyük bir emek, çaba ve zeka yatar. Tabii burada kişinin başarı anlayışını da sorgulamak gerekli. Mira için başarı, yapmaktan keyif aldığı şeyleri en iyi şekilde yapmak ve bununla topluma yarar sağlamak demek. Daha genç yaşında kendisini topluma ve bilime katkı sağlamaya adamış biri olan Mira, paylaştığı içeriklerin yanında somut projeler de gerçekleştirmek için her gün daha fazla çalışıyor, bilgisine bilgi katıyor. Gerçekleştirdiği projelerin büyük bir kısmını robotik kodlama ve Arduino projeleri oluşturuyor. Global AI Hub’dan aldığı ücretsiz eğitimler ve destekle kendi birikimini birleştirerek ürettiği bu projeleri YouTube kanalında izleyicileriyle paylaşıyor. Yalnızca projeyideğil, nasıl yaptığını da adım adım açıklayarak bu konu ile ilgilenen insanlara ışık tutmanın peşinde koşuyor genç yetenek Mira.

Hey Asistan, benim için kahve doldur

lifestyle

Belki şu an bu söz kulağa daha çok canlı bir bireye söyleniyormuş gibi gelebilir. Ama bundan belki de birkaç yıl sonra, cevabı veren de eylemi harekete geçiren de yapay zekanın ta kendisi olacak. Google, Apple, Amazon gibi dünyanın en büyük teknoloji şirketleri kendi sesli asistanlarını piyasa sürmekle kalmadı, büyük bir pazar ve rekabet ortamı da oluşturdu. Mira’nın en büyük hayali bir gün kendi sanal asistanını yazmak. “Gerçekleştirmeyi planladığım projeler daha çok yapay zeka alanında. Gündelik hayatı daha da kolaylaştırmak istiyorum. Hayalim ve üzerinde çalıştığım proje

lerden birisi kendi sanal asistanımı yapmak. Bir diğeri ise işitme engelliler için sanal gerçeklik gözlüğü tasarlayarak konuşulanların doğal dil işleme ile hareketler dönüştürülmesini sağlamak. Bu sayede konuşulan her şeyin işitme engellilerin algılayacağı şekilde hareketlere dönüştürülmesi mümkün olabilecek.

Zeka elmas gibidir

İşlenebilirse dünyanın en büyük servetine dönüşür. Aksi takdirde basit bir taş parçasıdır. Mira’nın ailesi bu cevheri çok küçük yaşında fark etti. Türkiye’de bulunan Üstün Yetenekliler Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin sınavına henüz 5. Sınıftayken girdi. Üstün yetenekli öğrenciler için, bilimsel temellere dayanan destekleyici eğitim sağlamakta olan bir kurum olan ÜYEP, zeka ölçümleri yaparak tanılamalar yapmakta; üstün yetenekli öğrenciler için özgün eğitim programları geliştirmekte, üstün yetenek ve yaratıcılık alanında bilimsel araştırmalar yürütmekte. Matematik ve fen disiplinlerinde düşünmeye ve cevapları kişilerin kendilerinin bulmasına teşvik eden, asıl amacı kişiyi hazır bilgiye değil düşünerek bulduğu fikri öğretmek olan özel bir kurumdur. Burada Mira gibi onlarca pırıl pırıl beyinler yetişiyor. Bu büyük beyinlerin hem ülkemize hem de dünyaya daha yararlı hale getirilmesi için bilimsel tabanlı eğitimler veriliyor ve öğrenmenin temel ilkeleri öğretiliyor. 

Gelecekte

Yapay Zekâ Mühendisliği okumak istediğini söyleyen Mira, sonrasında ise aynı Global AI Hub’ın başlangıç hikayesine benzer hikayeler yazmak istiyor. Kendi Start-Up’ını kurarak kimsenin düşünmediğini düşünmeyi, yapmadığını yapmayı, başaramadığını başarmayı amaçlıyor. Mira’nın adını çok daha fazla yerde başarılar ile duymaya hazır olun! 

 

Related Articles

YAPAY ZEKÂ NEDİR?

YAPAY ZEKÂ NEDİR? Artificial Intelligence(AI), Türkçe ismiyle yapay zekâ, insan zekâsını gerektiren işleri yapabilen bilgisayar programları geliştirmekle ilgilenen geniş çaplı bir bilgisayar bilimidir. Yapay zekâlar,…