Müzik Sektöründe Yapay Zekanın Rolü

Yaşadığımız dünya içinde yapay zeka algısı ve insanların ‘yapay zeka’ konusunda korkulu düşünceleri var. Yapısını ve özelliklerini geliştirerek, arka planında güçlü bir algoritma tasarımı mevcut. 10 yıl öncesinde kadar insanlar tarafından kodlanarak gelişen bir sistem, beste üretecek denilseydi hiç kimse inanmayabilirdi. Şu an bulunan durumların da etkisiyle, günlük hayatta etkin bir şekilde yapay zekanın etkilerini görebiliyoruz. Kendi kendine gidebilen araçların trafikte oluşları, akıllı aynaların üzerindeki çalışmaların ilerlemesi, en basit örnek olarak bile telefonlarımızda bulunan yüz tanıma sistemleri gösterilebilir. Milyonlarca insanın dinlediği müziğin duygusunu aktarabilmek, yaşayan birçok sanatçı için zor bir durumken, kodlanmış bir sistemin bunu başarabileceğine hiçbir insan inanmıyordu. Ancak break free şarkısı ile birlikte, müzik üreten kişilerin düşünceleri değişmeye şarkının ilk çıktığı 2017 yılından itibaren klipleri ve beste süreçleri dünya çapında daha dikkatli hazırlanmaya özen gösterilmektedir.

Müziğin içerisinde bile artık bir matematik oluşmaktaydı. İnsanların hayatında önemli bir rol oynayan matematik, bu alanda yüzünü göstermeye başladı. Yapay zekanın kendisine hayran bırakan kısmı ise, nota seçimleri ve onların oktavlarına göre şık bir tasarım sunup kendine has bir ritmi ortaya çıkarmasıdır. Bunlara ek olarak, yeni müzik tonları oluşturup tasarladığı şarkının benliğini gerçekleştirmektedir. Kulakta hoş bir ses bırakacak şekilde notaların yerlerini, eğitim seti üzerinde çalıştığı yüklü miktarda veri ile kendi kendine öğrenmiştir. Eğer ilerleyen zamanlarda ritim farklılığını ve fazlasını yapay zeka içine entegre edebilirsek, kendisinin sunduğu birbirine uyumlu şekilde sesleri beste haline getirebilir. Bunların yanı sıra, ürettiğiniz şarkının telif hakkı herhangi bir yerde olmayacak çünkü yapay zeka tarafından benzersiz bir şekilde oluşturulduğu için hiçbir şekilde başkasına muhtaç kalmayacaksınız. Makine Öğrenmesi ve Derin Öğrenme gibi kavramların gelişmesi sayesinde, kendinize rahat bir şekilde müzik yaratacak algoritma tasarımı yapabilirsiniz. Bu arada bu alanda çalışacak kişiler, kesinlikle müzik üzerine bilgisi olan ya da bilgi sahibi olmak isteyen kişiler olmalıdır. Bir şeyin arka planını bilmeden kod yazmak, kemiksiz vücut yapısına benzer. Bu sistemin arka planında Derin Öğrenme konusundaki aktivasyon fonksiyonları içerisinden ReLU ve LeakyReLU fonksiyonları kullanmaktadır.

Nota konusunda ise matematik kısmının da etkin olduğu bir yapılanma vardır. Sayıların notaların konumuna, müziğin ritim etkisine ve söz akış kısmına göre ayarlanıp anlatılmak istenen şeyi mantıklı bir şekilde makine öğrenmesi adımları ile birlikte işi halledecek şekilde kodlanır. Fazla oluşan kod yükünü iyi bir donanıma sahip olan bilgisayarlar, hızlıca işleyerek istenen sonuca erişir. Yapay zekanın bu alanda aktifleşmeye başlaması hem insan yükünün yerine verilen işleri yaparak iş gücünü azaltır hem de normal üretime göre daha hızlı şekilde üretim yaparak zaman tasarrufu sağlar. Ek olarak yapılan işler boyunca harcanan para miktarını da azaltmada rol alır. Bu süreç boyunca birçok iş kaybı oranlar oluşacak olsa bile, yapay zeka vasıtasıyla yeni iş alanları açılacaktır.

Müzik dünyasına yeni bir bakış açısı getirecek olan bu durum, ilerleyen süreçlerde başka dillere de doğal dil işleme yöntemiyle yaptığı işi kolaylıkla entegre edebilir. Bu iş süreçlerini hızlandırırken yapılan müziğin kalitesini arttırabilir ve herkesin anlamasına ön ayak olabilir. Yapay zeka konularında yetkin kişiler, dünya çapında birçok kişi farklı alanda hizmet vermektedirler. Projelerin çoğu finans, ulaşım ve güvenlik üzerine olsa da müzik, spor ve bilgisayar oyunları gibi farklı alanda yenilikler oluşmaya başladı. Farklı alanlarda çalışmaya istekli ve bilgi birikimi olan kişiler, yeni gelişecek birçok alanda kolaylıkla rol alabilirler. En çok çalışma üretilen alanlar dışında insanlara yeni opsiyonlar sunmak, çalışacak olduğunuz alana insanları çeker ve istihdam oranını arttırmaya katkı sağlar.

Kulağa hoş gelen ritimleri, matematik ve algoritma ile kombin halinde sunan yapay zeka, eğitim işlemi kısmında yüksek sayıda veri ile çalışarak altyapısını sağlam bir şekilde oluşturmuştur. Müzik klipleri ve güzel videoları oluşturmasının ardından asıl amaç, bunun evrensel bir şekilde sürekliliğini sağlamak olduğu bu alanda çalışan kişiler tarafından saptanmıştır. Bu sebepten ötürü, 2017 yılından beri üzerinde çalışmalar devam etmektedir. İstenen sonuca ulaşıldığı zaman bu alanlar için iş imkanı da olacağını düşünüyorum. Yaşadığımız dönem için söylemek gerekirse, günlük hayatta uzun saatler boyunca müzik dinleyebiliyoruz. Bu da müziğin hayatımızın içerisinde bulunan gerekli bir kaynak olduğunu bizlere tekrar gösteriyor. Müzik, insanların hayatında farkında olmadan büyük katkı sağlar. Bize enerji verebilir, bizi herhangi bir konuda motive edebilir ya da hüzün içine alabilir. Kısaca müzik, günlük hayatımızı şekillendirmede büyük öneme sahiptir.

Hayatımıza bir nebze dahi olsa renk katan müzik, gelecekte de çok farklı boyutlarda, farklı tonlarda karşımıza çıkabilir. Belki bundan 10 yıl sonrasında kendi kendine şarkı söyleyen ya da hayatta olmayan ünlü bir şarkıcının sesini kullanarak bizlere eşsiz bir keyif sunacak. Ne olursa olsun, kesin olan tek şey müzik değişecek ve işin içine yavaş yavaş yapay zeka dahil olacak. Yapay zekanın katkısı ile birlikte, dinleyicilerine farklı keyif verebilir hatta müziğin istenen dakikasında duygu değişimi yaparak, farklı bir tona alabilirsiniz. Yani jazz müzik dinlerken apayrı bir tona geçiş yapabilirsiniz. Bu imkan belki şu an yok fakat her geçen gün gelişen teknoloji vasıtasıyla durumlar farklılaşabilir. Müzik üzerinde anlık olarak istenen değişimlerin yapılabildiği bir hal alabilir. Ek olarak, nostaljik bir müziği de söyleyen kişi tarafından daha orijinal bir halde ve değiştirilebilir şekilde insanların beğenisine sunabilir.

References :

-http://globalaihub.com/real-game-changer-or-overhyped-new-tech-in-ai-gpt-3/

-https://www.youtube.com/watch?v=XUs6CznN8pw

http://globalaihub.com/art-creativity-and-ai/

– https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/07/05/the-amazing-ways-artificial-intelligence-is-transforming-the-music-industry/#54c6209f5072

Leave a Reply