Python Django Serisi 1

Django, açık kaynak taraflı ve yüksek seviyeli bir web çatısıdır. Python’ ın masaüstü sağlanmış kod yapısı Django ile sağlanmaktadır. Aslına bakarsanız çoğunlukla Django kullanımı karmaşıklığı önleyecek sistemi web uygulamalarına yansıtma olarak sebep görülmektedir.

Daha önce Django kullanan bir geliştirici olarak söylemeliyim ki, bizlere veri tabanı işlemlerinde de dinamik bir sistem hazırlamaktadır. Bu sebeple Django diğer web çatılarına göre daha sık kullanıma zemin hazırlamaktadır.

Yeni bir projeye sıfırdan başlarken her zaman kullandığım bir siteyi sizlere önermek istiyorum. Söz konusu yazılım geliştirmek olduğunda baş ucu ilk kaynağım daima yetkili web siteleri olmaktadır. Bu sebeple haydi sizlerle bu butona tıklayarak detaylı bir inceleme sağlayalım🚀

Yukarıdaki görselde sizler için eğlenceli bir kurulum aşaması hazırladım. Yeterli bulmadığınız takdirde iliştirdiğim bağlantıya tıklayarak dokümantasyonlara erişim sağlayabilirsiniz.

Kurulum Aşamaları
  • Pip Komutları ile Django Kurulumu

Programlama dili olarak Python tercih ettiğim için paketleri yüklemesi adına pip kullanıyorum. Eğer bilgisayarınızda yüklü değil ise öncelikle python yöneticisini yüklemeniz gerekmektedir.

pip kurulumunun yapıldığını varsayarak Django’ yu makinenize kurma aşamasına ilerleyelim.

pip install Django
  • Sanal Ortam Oluşturma

Sanal Django çalışma ortamı için environment kurulu olması gerekmektedir.

pip install virtualenv
  • Django Projesi Oluşturma
django-admin startproject mysite

Meraklısına Not 📝

Django klasörü oluşturulurken mutlaka Root üzerinde oluşturulmalıdır.

🔒Veri tabanı oluşturulurken sunucu olmadan çalışan lokal veri tabanı olarak SQLite seçtim. Fakat siz farklı bir veri tabanı kullanmak isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak veri tabanlarını inceleyebilirsiniz.

  • Sunucu (Server) Çalıştırma
python manage.py runserver

Sunucu ortamında çalışan komutları kontrol etmek için localhost (127.0.0.1:8000) ziyaret edilmelidir. Localhost ziyaret edildiğinde karşınıza django satırları ile the install worked succesfully yazısı çıkmalıdır.

  • Admin için Kullanıcı Oluşturma
python manage.py startapp polls

Yukarıdaki yükleme bir nevi diğer frameworklerde bulunan controller işlemini gerçekleştirmektedir. Örneğin oluşturulan proje mysite ise mysite projesini polls klasörüne taşımaktadır.

Aslında polls klasörünü örneklendirmek gerekirse Php Symfony’ de bulunan src klasörü gibi düşünebiliriz. Src klasöründe tüm controller, migrations klasörüleri burada yer alırken polls klasöründe aynı uzantılar ve aynı dosyalar olarak farklı pratiklikler kullanılabilir.

🔖 Polls klasöründe yer alan views.py dosyası controller görevini görmektedir. Ayrıca klasör içerisine gitmek için ise aşağıda yer alan url adresini girmemiz gerekmektedir.

127.0.0.1:8000/polls/

🔖 Uygulama için polls/urls.py içerisinde url oluşturulmalıdır. Django dokümanlarında tutorial01 içerisinde bulabilirsiniz.

💎 Views.py dosyası içerisinde ne yazılır ise localhost ekranında o gelmektedir.

Birçok framework genel yapısında güvenilirlik bilgisi barındırma ihtiyacı gütmektedir. Django’ da ise bu durum kullanıcı için iyi bir yönetim sistemi oluşturmaktan geçmektedir. (python manage.py migrate)

Python Django 1 serisinin sonuna gelmiş olduk. Özetleyecek olursak temiz bir kurulum yapıp proje içerisinde localhost sayfasına yansıyacak işlemler yapıldı. Bir sonraki aşamada ise admin paneli oluşturma ve tabloları ekleme işlemi gelmektedir.
Başka bir yazımda görüşmek dileğiyle. Sağlıklı ve güzel dinler diliyorum..

REFERANSLAR

https://tr.wikipedia.org/wiki/Django

Yüksel Çelik, Karabük Üniversitesi, Special Topic 2, Python – Django.

Leave a Reply