RASA ile Yapay Zekaya Yolculuk – Chatbotlar & Asistanlar

rasa ile yapay zekaya yolculuk

🚀 Yapay zeka yolculuk serimize hoşgeldiniz. Bu yazımda RASA ile Yapay Zekaya Yolculuk-Chatbotlar ve Asistanlardan bahsedeceğim. Ama RASA ile ilgili bilgilere değinmeden önce, gelin sizlerle chatbot olarak bilinen sohbet botları hakkında ufak bilgiler edinelim.

Chatbot tarihi aslına bakarsanız Alan Turing sayesinde “Computing Machinery and Intelligence” makalesi ile 1950′ li yıllara kadar dayanmaktadır. Tarihçesi hakkında çok detaylı bilgileri incelemek isterseniz sizlere Global AI Hub aracılığıyla yayınlayan Chatbot Uygulamaları adlı yayınımızı izlemenizi tavsiye ederim.

Sohbet robotları (Chatbots), artık neredeyse her platformda karşımıza çıkmaktadır. Buna birçok örnek verebilmekteyiz. Örneğin Google Asistan, Siri, Cortana, Cleverbot, ALICE, Vodafone Chatbot TOBI ve daha yüzlercesi.. Artık hemen hemen her alanda size cevaplar hazırlayan bu sohbet botları kurumsal firmalarda yiyeceğiniz yemek çeşitlerine kadar size cevap verebilmektedir. Bu yazımda sizlere Rasa Chatbot’ u üzerinde çalışabilmemiz için gerekli adımları sırasıyla anlatacağım. 

Rasa ile Yapay Zeka yolculuğuna çıkmaya hazır mıyız!

RASA, müşterilere ve kullanıcalara gerçek anlamda yardımcı olan AI asistanlardan bir tanesidir. Açık kaynaklı makine öğrenimi sistemi ile çalışan RASA’ nın resmi sitesindeki bilgilerden de yola çıkarak metin ve ses tabanlı çözümlemeleri otomatikleştiren bir makine öğrenim çerçevesidir.

Eğer RASA NLU kısmında kendinizi geliştirmek istiyorsanız NLU Trainer üzerinden çeşitli egzersizler ile eğitebilirsiniz.

Son zamanlarda çok sık kullanılan RASA AI sisteminin tabiki bir demo asistanı da mevcut! Hatta ismi Sara! Sizce de çok manidar olmamış mı? Sara, Rasa ile paralel çalışılarak geliştiricilerin karmaşık bir asistanın işleyişini anlamak için kullanabilecekleri açık kaynaklı bir örnek sunmayı sağlamaktadır. Sizler için az önce Sara’ ya bağlanarak ufak bir sohbet gerçekleştirdim.O kadar anlamlı ve bilgili cevap veriyor ki etkilenmemek elde değil!

🌟 Cmd Komut Ekranı Üzerinden Yükleme

🌟 Anaconda Prompt Konsolu Üzerinden Yükleme

Genellikle Python projelerim için Spyder ve Jupyter kullandığım için bu projede de Anaconda üzerinden hareket edeceğim. Tensorflow kütüphanesinin yüklü olup olmadığını bu konsoldan aşağıdaki gibi kontrol edebilirsiniz. Haydi birlikte Anaconda Prompt üzerinden işlemleri gerçekleştirelim.

Öncelikle projeyi kurabileceğim bir klasör oluşturarak içerisinde yeni bir environment ortamı bulunmasını sağladım. Ardından conda activate ederek ortam içerisinde Rasa için gerekli paketlerin yüklenmesini gerçekleştirdim. Siz de çalışmalarınız için böyle bir klasörle devam edebilirsiniz.

Şekilde görülen komutu prompt üzerinde yazdığınızda conda kurulumu sizin yerinize gerçekleştirecektir. Kurulum biraz uzun sürebilir, lütfen sabırla bekleyin ⏳

Tüm yüklemeler başarı ile gerçekleştiğinde size şekilde görüldüğü gibi işlem gerçekleştirildi bilgisi verip env ortamını aktive etmeniz ve pasifleştirmeniz için belirli komutlar gösterecektir.

Şekilde görüldüğü gibi rasa2 ortamını aktifleştirerek işlemleri bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Son adım olarak ise gerekli kütüphanelerin yüklenebilmesi için Rasa Core linkinden requirements.txt dosyasını çalıştığınız klasöre yükleyerek devam etmelisiniz. Siz bu süreçte arkanıza yaslanın, conda bu işlemi sizin için gerçekleştirecektir.

Rasa’ yı kurduk ve işlemlerimizi gerçekleştirdik. Bir sonraki yazımda AI asistanlar hakkında biraz daha bilgi öğrenmeye ne dersiniz?
Görüşmek dileğiyle 🙏

Diğer yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

REFERANSLAR

Leave a Reply