Refik Anadol ile Yapay Zekâ & Sanat Atölyesi

GÜN
SAAT
DAKİKA

Sanatın iyileştirici gücü

Bir yılı aşkın süredir kamusal alanlara ve sosyal etkinliklere erişimimizi kısıtlayan global pandemi koşullarının yarattığı maddi ve manevi zorluklar, yaratıcılığın kendine açtığı yeni yollardan bize ulaşmasına da önayak oldu. Los Angeles’ta yaşayan medya sanatçısı Refik Anadol’un İstanbul’daki en kapsamlı kişisel sergisi “Makine Hatıraları: Uzay” bu bağlamda hepimize iyi geldi. Serginin konusu uzay fotoğrafları çeken makine ve uyduların hatıraları. Refik Anadol, sergisinde bize birden fazla uydunun kaydettiği uzay görsellerinin makine belleğindeki izdüşümlerini tıpkı bir rüya aleminde gibi deneyimletiyor. Bu büyüleyici serginin gerçekleştiği Pilevneli Galeri’den çıkan her sanatseverden duyacağınız ilk cümle, “İyi ki gelmişim!” oluyor. Peki yapay zekâ ile sanat nasıl birleşti de bu muazzam sergi ortaya çıktı?

Dünya’nın en büyük yapay zekâ topluluklarından biri olan Global AI Hub olarak, Refik Anadol ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğini yaptık ve Anadol’un eserlerinde kullandığı yöntemleri derinlemesine ele alıp uygulamalı bir şekilde hayata geçireceğimiz yapay zekâ & sanat atölyemizi düzenledik.

Fotoğraf: Refik Anadol Studio

Refik Anadol ile gerçekleştireceğimiz katılım sertifikalı etkinliğimiz iki aşamalı olacak:

Webinar:

Refik Anadol ile İstanbul’dan Los Angeles’a uzanan hikâyesini, ilham kaynaklarını ve serginin perde arkasını konuşacağımız webinarın moderatörlüğünü eğitmenimiz Mert Çobanoğlu üstlenecektir.

Atölye:

Yapay zekâ teknolojilerini birebir uygulamalı olarak öğreneceğiniz ikinci oturumda, sergide kullanılan teknikler ve algoritmalara dair merak edilen konular da işlenecek. Programlama dillerine hakimseniz bu atölyede elde edeceğiniz kazanımlar size gelecek projeleriniz için ilham verebilir ve hatta şimdiye kadar hiç aklınıza gelmemiş yeni olasılıkların kapılarını aralayabilir.

Etkinliklerimiz ücretsiz olup herkese açıktır. Her bir oturumdan sonra katılım belgeniz başvuru formunda kullandığınız e-posta adresinize iletilecektir.

Fotoğraf: Refik Anadol Studio

Sergiyi ziyaret ettiyseniz:

Çalışma alanınız ve teknik konulardaki profesyonel deneyiminiz ne olursa olsun, sanat ve teknolojinin buluştuğu bu harika harmoninin arka planını şüphesiz merak ediyorsunuzdur. Sergiye dair tüm sorularınıza eserlerin sahibi Refik Anadol’un bizzat cevap vereceği eşsiz bir etkinliğe davetlisiniz.

Sergiyi henüz ziyaret etmediyseniz:

Sanatın yapay zekâ ile harmanlandığı atölyemiz katılan herkes için serginin kendisi kadar unutulmaz bir deneyim olacak! Türkiye’den ve dünyadan farklı disiplinlere mensup meraklıları Refik Anadol ile Yapay Zekâ & Sanat Atölyesi’nde buluşturmayı dört gözle bekliyoruz.

Etkinlik Detayları

Fotoğraf: Refik Anadol Studio

11 Nisan Pazar, 20:00

“Makine Hatıraları: Uzay” Perde Arkası

Turkish AI Hub YouTube Kanalı

25 Nisan Pazar, 16:00

Yapay Zekâ Algoritmaları Atölyesi

Turkish AI Hub YouTube Kanalı

Başvuru Formu


Başvuru formunu görebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.