Yapay Zeka ile PTSD Teşhisi

Yapay zekanın birçok hastalığı teşhis edebildiğini biliyoruz.Peki yapay zeka ile anksiyete,depresyon,stres tespiti yapılabilir mi?

Öncelikle stresi anlamakla başlayalım. Stres genel olarak olumsuz bir kavram olarak düşünülsede yaşamsal fonksiyonlar için oldukça gereklidir. Stresin nasıl çalıştığını öğrenmek onunla baş etmeyi kolaylaştırır. Stres altında vücudumuzda çeşitli hormonlar salgılanır, kaslarda kasılmalar ve titremeler olur. Eğer stres altında vücudumuzu kontrol edemezsek ciddi sorunlara yol açar. Günlük hayatta yaşadığımız kaygılar ve anksiyeteleri klinik bir görüşme ile tespit etmek ve tedavi etmek kolaydır. Stresle başa çıkmak için meditasyonlar, nefes egzersizleri yapılabilir. Fakat travma sonrası stres bozukluğunu(PTSD) tespit etmek oldukça zordur.  

Siri’nin geliştiricisi olan SRI International ve New York Üniversitesi’nin 5 yıl boyunca yaptıkları çalışmalar sonucu yapay zekadan yardım alarak ses analiz programı geliştirmişlerdir. Kişinin ses dalgalarındaki değişkenleri analiz ederek travma sonrası stres bozukluğunu teşhis etmeyi başardılar. Bu yapay zeka insan sesini algılayarak PTSD belirtilerini tespit edebiliyor. Sesteki insan kulağının algılayamadığı dalglanmaları,ufak değişikleri,boğaz kaslarındaki hareketleri ve dilin dudaklara değip değmemesini ayırt edebiliyor.

Araştırma, savaş alanını görmüş 129 erkek gazi üzerinde ve yaklaşık 40 bin konuşma örneği toplanarak yapılmıştır. Bu sesler makina öğrenmesiyle yapay zekanın PTSD ile ilişiği bulunan ses değişimlerini öğrenerek yeni karşılaştığı ses dalgalarının yorumlamasıyla gerçekleşmiştir. Sonuç olarak daha yavaş ve monoton konuşan kişilerde ve daha kısa ton aralığı kullanan insanlarda PTSD olması ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı ve araştırmanın %89’luk bir teşhis başarısına sahip olduğu gözlendi. Böylece  psikoloji biliminin de yapay zekadan yararlandığına şahitlik etmiş olduk. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle…Hoşçakalınız…

REFERANSLAR

  1. https://www.haberler.com/yapay-zeka-artik-travma-sonrasi-stres-bozuklugunu-11983028-haberi/
  2. http://www.tekdozdijital.com/yapay-zeka-psikoloji.html
  3. http://www.tanitek.com.tr/urunler/sesbil-ses-analiz-platformu/

Leave a Reply