Yapay Zeka ile Ünlü Tablolar Yeniden Canlanıyor

Pek çok ünlü portle çok eski zamanlardan geldiğinden onları yaşayan ve nefes alan biri olarak hayal etmek çok zor. Bunu değiştirmek için, dijital bir sanatçı, tanınmış yüzleri modern dünyaya taşımak için hiper-teknolojik sinir ağını kullanan bir dizi çalışma yarattı.

Peki hiç düşündünüz mü Mona Lisa şuan burda olsaydı nasıl görünürdü? Denis Shiryaev , teknik becerilerini (ve bazı üst düzey dijital sanat yazılımlarını ) eski resim ve videoların kalitesini yükseltmek için kullandı ve dikkatini eski portrelere çevirdi. Ve karşımıza böyle harika bir sonuçlar çıktı.

Belki de tüm sanat dünyasının en ünlü yüzü olan Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa, bir yapay zeka makyajı verildiğinde ne kadarda gerçekçi görünüyor.

Merak ediyorsanız, sinir ağı, genellikle deepfake’de kullanılan bir yapay zeka biçimidir, aynı zamanda dijital sanatta yeni efektler yaratmak için kullanılır. Esasen, programlama, video ve fotoğraftan alınan diğer insanların yüzlerini kullanır ve bunu, karakteristikleri ve özellikleri eşleştirmek için algoritmalar kullanarak önceden var olan görüntülere uygular.

Shiryaev, gerçek hayatta nasıl görünebileceklerine dair bir izlenim vermek için bu teknikleri iyi bilinen portrelerde kullandı. Shiryaev’in çalışmalarının en sevdiğimiz örneklerinden bazılarını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Johannes Vermeer’in İnci Küpeli Kızı, 1665’ten beri zaman yolculuğu yaptı.

Ve Rembrandt van Rijn’in The Night Watch (1642) filminin yıldızı amaç dolu,genç ve dinamik görünüyor.

Grant Wood’un American Gothic filmindeki çift, 1930’lardaki kadar sert görünüyor, ancak şimdi onları çok daha gerçekçi görüyoruz ve hayatımızdan biri gibi bile hayal edebiliriz.

 Bu dijital portreler tarihsel olarak doğru olmasa da, konuların şimdi nasıl görünebileceğine dair eğlenceli bir bakış ve bir şekilde karakterleri biraz daha gerçekçi hissetmemizi sağlıyor.

AI, 3D baskıyı kullanarak resimleri yeniden oluşturuyor

MIT’deki bir ekip, sanat eserlerini sadakatle yeniden üretebilen bir yapay zeka yarattı. RePaint olarak adlandırılan sistem, karmaşık resimleri özgün bir şekilde yeniden oluşturmak için 3D baskı ve derin öğrenmenin bir kombinasyonunu kullanıyor.

Ünlü sanat eserlerini evlerde kullanabilmek için yeniden yapmak, hatta orijinalleri müzelere asıldığında aşınma ve yıpranmadan korumak için doğru kopyalar üretmek için kullanılabilir.

RePaint makine mühendisi Mike Foshey, “Güzel sanatların değeri son yıllarda hızla arttı, bu nedenle halkın gözünden uzak depolarda kilitlenme eğilimi arttı” dedi. “Bu eğilimi tersine çevirmek ve herkesin yararlanabileceği ucuz ve doğru reprodüksiyonlar oluşturmak için teknolojiyi geliştiriyoruz.” Şeklinde bir açıklama yaparak motivasyonunu belirtti.

Ekip, özellikle bir sanatçı tarafından proje için oluşturulan bir dizi yağlı boya tabloyu yeniden üretmek için RePaint’i kullandı. Kit-Kat’taki gofretlere çok benzer şekilde ince katmanlar halinde yarı saydam mürekkepleri yerleştirmek için bir 3B yazıcı kullanmayı içeren ‘renk birleştirme’ adı verilen bir teknik geliştirdiler. Bunu, sürekli tonlar yerine çok sayıda küçük mürekkep noktasından oluşan bir görüntünün oluşturulduğu “yarı tonlama” adı verilen yerleşik bir teknikle birleştirdiler. Bu, orijinal çalışmalardaki renklerin nüanslarını tam olarak yakalamalarını sağladı.

Şu anda, baskının zaman maliyetli doğası ve kullanabilecekleri sınırlı sayıda mürekkep nedeniyle, çoğaltmalar yalnızca bir kartvizit boyutunda fakat ekip gelecekte daha gelişmiş, ticari 3B yazıcıların daha büyük resimler yapmalarına yardımcı olabileceğini umuyor.

REFERANS:

https://www.creativebloq.com/news/digital-portraits-neural-network
https://www.sciencefocus.com/news/ai-recreates-paintings-using-3d-printing/

Leave a Reply